کاربرد کتابخانه و کمد در فضای اداری

کتابخانه و کمدهای اداری:

در چند سال اخیر روش کار و کسب درآمد با گذشته کمی مغایر شده است. شاید در گذشته اهمیت دکوراسیون داخلی چندان چشم گیر نبود اما در چند سال اخیر این عرصه با دریچه های جدیدی رو به رو شده است، به طوری که وجود یک دکوراسیون زیبا در فضای کاری تا حدودی تضمین کننده فروش و کسب درآمد در شرکت خواهد شد. کتابخانه و کمدهای اداری یکی از اصلی ترین مبلمان اداری به حساب می آیند که  با یک طراحی خلاقانه می توانند حس خوشایند و منحصر به فردی را در فضای کاری طنین انداز نمایند.

کتابخانه های اداری:

کتابخانه ها یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز و پرکاربرد در فضای اداری به شمار می روند که بدون وجود آن ها، همه چیز در محیط کار به صورت نامنظم و به هم ریخته جلوه می کند؛ به همین علت می توان کتابخانه ها را یکی از اصلی ترین اشیا جهت سازمان دهی به فضای کاری دانست. کتابخانه ها بهترین مکان برای جای دادن اسناد، مدارک و پرونده های کاری هستند، که ضمن نظم بخشیدن به آن ها، موجب ایجاد فضای مرتب و چشم نواز در محیط کار خواهند شد.  قطعا وجود یک کتابخانه زیبا که درون آن کتاب های مرتبط با حرفه و یا مورد علاقه اشخاص جای گرفته باشد، می تواند در مدت زمانی کوتاه، یک بیوگرافی کلی از شخصیت و علایق فرد مورد نظر به ما ارائه دهد.

انواع کتابخانه:

همان طور که می دانید کتابخانه ها یکی از اجزای اصلی در فضاهای اداری به حساب می آیند و به دسته های زیر تقسیم می شوند:

کتابخانه های دردار ( با در تمام MDF  و یا در قابدار)
کتابخانه های بدون در
کتابخانه های دکوراتیو

اصول طراحی کتابخانه:


متریال و طرح کالا، از موارد اصلی سفارش و تهیه کتابخانه به حساب می آیند که با توجه به کاربری آن در محیط قرار داده می شوند. مشتریانی که به دنبال ایجاد محیطی زیبا و منحصر به فرد در فضای کاری اشان می گردند، بیش از سایرین به دکوراسیون داخلی اهمیت می دهند. 

کتابخانه ها با توجه به فایل ها و اشیائی که بنا است در آن جای بگیرند، ابعاد متنوعی را شامل می شوند. فایلینگ های اداری که از کاربردی ترین نوع کتابخانه در فضای اداری هستند، می توانند به دیوار نصب شوند و یا درکنار میزکار، بر سطح زمین جای بگیرند. انتخاب نوع کتابخانه ها کاملا بسته به سلیقه مشتری است که می توان پس از مشاوره با کارشناسان، انتخاب خود را بهبود و ارتقا بخشید.

کمدهای اداری:

یکی از اجزای مبلمان اداری ، کمد اداری می باشد. وجود مقدار زیادی از فایل ها، کتاب ها، پرونده ها و .. باعث می شود به مکانی مجزا جهت حفظ این اموال از رطوبت، گرد و غبار، آتش سوزی و …. نیاز پیدا کنیم. علاوه بر این ها باید برخی زونکن ها و پرونده ها در صورت نیاز به آسانی پیدا شده و همیشه در دسترس باشند. از این رو باید به طور منظم و کاملا طبقه بندی شده در کنار هم جای گیرند که کمد اداری و فایل اداری به ایجاد این نظم و ترتیب کمک بسیاری می کنند.

کمد اداری دردار:

برای انواع کمد اداری که سایزی متوسط و یا کوچک دارند، جهت ایجاد زیبایی بیشتر درب تعبیه می شود که معمولا ترکیبی از شیشه می باشند. وجود درب از وسائل داخل کمد اداری در مقابل گرد و غبار بیشتر محافظت می نماید. همچنین نمایی منظم تر و زیباتر به فضای اطراف می بخشد.

کمد اداری بدون در:

کمدهای اداری بزرگ تر در ارگان ها و ادارات دولتی بدون درب طراحی می شوند. معمولا در این مکان ها نیاز عموم پرسنل و کارمندان به کمد اداری بیشتر بوده، از این رو وجود درب، استفاده مکرر آن ها از فایل ها و کتاب ها را سخت تر کرده و مناسب نمی باشد. از این رو قفسه های کتابخانه در این مکان ها بدون درب طراحی می گردند.

کمد اداری دکوراتیو:

همچنین در حالتی می توان بین قسمت های خصوصی و عمومی کمدهای اداری تفاوت قائل شد و قسمتی از آن را با درب و بخشی دیگر را بدون درب طراحی کرد.

فاکتورهای مهم در طراحی کمد و کتابخانه اداری:

در طراحی و ساخت کمد و کتابخانه استاندارد، رعایت موارد زیر حائز اهمیت می باشد:

داشتن زیبایی و طرح و مدل جدید
استفاده از مواد اولیه مرغوب و متناسب با اجزای دیگر فضا
مقاومت و استحکام قفسه ها برای تحمل وزن بالا؛ استحکام طبقات یکی دیگر از نکات ضروری ساخت کتابخانه ها می باشد. در برخی اداره ها در قسمتی از کتابخانه اشیای سنگین مانند مجسمه ، تندیس یا .. قرار داده می شود. به همین دلیل باید از متریال مرغوب و با کیفیت در ساخت کتابخانه ها بهره گرفت تا از استحکام مناسب برخوردار باشند.
فاصله طبقات؛ معمولا زونکن های بزرگی در کتابخانه ها قرار داده می شوند. از این رو فاصله استاندارد طبقات باید حداقل 35 سانتی متر و عمق هر ردیف 36 سانتی متر باشد. تعداد طبقات به سفارش مشتریان بستگی دارد. اما اغلب بین 2 تا 6 طبقه برای کتابخانه ها در نظر گرفته می شود.