نکاتی در مورد طراحی داخلی دفتر کار

نکاتی در مورد طراحی داخلی دفتر کار
نکاتی در مورد طراحی داخلی دفتر کار
نکاتی در مورد طراحی داخلی دفتر کار
تاریخ:
۰۶ شهریور ۱۳۹۸

کار شما هر قدر سخت باشد و خسته‌کننده، اگر محیط آن به دل‌تان بنشیند، میزان موفقیت‌تان بالا می‌رود.

همه‌ی ما روزانه ساعات زیادی را در محل کارمان به سر می‌بریم. نمی‌توانیم نسبت به جایی که مفیدترین ساعاتمان را در آن می‌گذرانیم، بی‌تفاوت باشیم. وقتی وارد برخی از ادارات می‌شویم با میزهای بهم ریخته، سیستم‌های کثیف، شیشه‌های پر از لک و یک محیط خسته‌کننده رو‌به‌رو می‌شویم. واقعاً باید برای محیط کارمان فکری کنیم. این‌همه هزینه و تأملی که برای اطاق‌های خانه می‌کنیم، در حالیست که بیشتر آقایان و حتی برخی خانم‌ها فقط ساعات پایانی روز خود را در خانه می‌گذرانند. 
نمی‌توان یک دستور‌العمل واحد برای دکوراسیون محل کار در نظر گرفت، زیرا مشاغل گوناگون، دکوراسیون‌های مختلف را می‌طلبد؛ مثلاً کسی که در مطب کار می‌کند با کسی که در یک تعمیرگاه اتوموبیل کار می‌کند، به روش‌های مختلف باید محل کار خود را زیبا و آرامش‌بخش کنند. اینکه کار ما در یک بایگانی است، دلیل نمی‌شود به شلوغی و خشکی محیط عادت کنیم. رنگ‌ها در هر جا می‌توانند حضور داشته باشند و نظم هم یکی از موضوعاتی است که در یک صافکاری ماشین هم می‌تواند حال افرادی که در آنجا کار می‌کنند را خوب کند. در این مقاله نکاتی در مورد تزیین و تغییر دکوراسیون دفتر کار خواهید خواند که با رعایت آن‌ها محیطی دلپسند و حرفه‌ای برای کارکنان و مشتریان فراهم خواهد شد.   

 

1-رنگ مناسب و الهام بخش، گویای فعالیت کاری سازمان است 

رنگ محیط کار، تأثیر زیادی روی روحیه کارکنان دارد، برای همین باید در انتخاب رنگ نهایت دقت صورت گیرد تا از رنگ‌های الهام‌بخش و با‌کیفیت که گویای فعالیت کاری سازمان نیز می‌باشند استفاده کرد.  

 

2-نور و روشنایی یکی از عوامل مهم در محیط کار است

نور محیط باید به اندازه کافی باشد تا چشم خسته نشود و فرد از نشستن طولانی‌مدت پای کامپیوتر یا مطالعه زیاد احساس خستگی نکند. اگر نور محیط کار کافی نباشد، می‌تواند موجب ضعف بینایی همراه با چشم درد شود. 
 یک دیوار خالی به سادگی همه را کسل می کند. چرا با استفاده از چند تصویر و قاب که به حرفه‌ای‌تر شدن محیط کمک می‌کند، استفاده نکنیم؟ تنها یک ایده خلاقانه می‌تواند باعث شود کارمند در محیط کار خود احساس آرامش و نشاط کند.

3-مبلمان ارگونومیک

مبلمان مناسب به افزایش بهره‌وری و کاهش دردهای ناشی از نشستن طولانی‌مدت کمک می‌کند. انتخاب مبلمان مناسب یک ضرورت است. از آنجایی که بیشتر اوقات کاری پشت میز می‌گذرد بنابراین خرید یک میز و صندلی ارگونومیک اولین اصل هر اتاق کاری است. اگر با کامپیوتر کار می‌کنید تهیه کیبورد، موس و مانیتور ارگونومیک نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این امر به کاهش تنش عضلانی و ایجاد ایمنی برای بافت‌های مختلف بدن کمک می‌کند.   
 

4- قفسه و فایل برای مرتب نگه داشتن وسایل هر شخص در هر اتاق کار لازم است 

لازم است هر اتاق کار، هر شخص قفسه یا فایل مخصوص به خودش را داشته باشد تا با مرتب کردن و نگه داشتن وسایل، فایل‌ها و پرونده‌هایش، جای هر چیز مشخص باشد و فرد راحت‌تر به کارهای روزانه‌اش رسیدگی کند.

 

5- زیباسازی دیوارها در روحیه کارکنان تأثیر مثبت می‌گذارد  

 یک دیوار خالی به سادگی همه را کسل می کند. چرا با استفاده از چند تصویر و قاب که به حرفه‌ای‌تر شدن محیط کمک می‌کند، استفاده نکنیم؟ تنها یک ایده خلاقانه می‌تواند باعث شود کارمند در محیط کار خود احساس آرامش و نشاط کند. این هم روی شما و هم روی کارمندان و مشتریان شما تأثیر مثبتی خواهد داشت.  

 

6- تزئینات، فضای خشک و جدی محیط اداری را تغییر می‌دهد 

گیاهان، تنگ ماهی، عکس‌های خانوادگی، یا آثار هنری یک فضای هنری منحصر‌بفرد را ایجاد نموده و شما را تا حدی از فضای خشک و جدی موجود جدا می‌کند.  همچنین برخی وسایل هستند که علاوه بر اینکه کاربردی هستند، به میز کارتان جلوه می‌دهند مانند چراغ مطالعه و ساعت رومیزی، شما می‌توانید چند نمونه از این محصولات را در وسایل اداری ورچین مشاهده کنید.    

 

7-مضمون یا تم به منسجم‌تر کردن دکوراسیون داخلی دفتر کار کمک می‌کند 

اگر مضمونی در اختیار داشته باشید که با آن کار کنید، کارکردن با موارد بالا برای انتخاب رنگ و مبلمان و وسایل تزیینی آسان‌تر خواهد شد. ممکن است مبلمان دفتر کار شما از طراحی خوبی برخوردار باشد، اما رنگ دیوارها و تصاویری که روی آن‌ها قرار داده‌اید هیچ تناسبی با هم نداشته باشند. انتخاب یک مضمون کلی یا تم، به منسجم‌تر کردن طراحی داخلی و دکوراسیونی که برای محل کارتان در نظر می‌گیرید کمک می‌کند.    
محیط کار انسان به مثابه منزل دوم اوست و چه بســــا کسانی عمده ساعات شبانه روز خود را در محیط کارشــان به سر می‌برند. بنابراین بدیهیست که محیط کار نیز بایستی همچون خانه برآورنده حداقلی نیازهای روحی و روانی افراد باشد تا آنها ضمن کسب درآمـــد و ارتقای سطح دانش و مهارت حرفه‌ای خود به خدمتی صادقانه و موثر بپردازند.

دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
           _____ 
          / __ \
 ___ __ __ __ _ `' / /'
 / _ \ \ \/ / / _` | / / 
| (_) | > < | (_| |./ /___
 \___/ /_/\_\ \__, |\_____/
        __/ |    
       |___/    
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب