سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟

سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟
تاریخ:
۳۰ خرداد ۱۴۰۱
نگرش‌ها نسبت به مفهوم پایداری در حال تغییر است و صنعت مبلمان اداری نیز از این تغییر بی‌بهره نیست. امروزه اکثریت سازندگان، مالکان و مدیران فضای کاری متریال و رویکردهای طراحی سازگار با محیط زیست را انتخاب می‌کنند. طبق مفاد کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد (COP26)  استفاده از مواد قابل بازیافت و پایدار در محیط کار نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. به طور مثال طبق آئین‌نامه  COP26 دسترسی به سرمایه و بودجه ساخت در آینده به سازندگانی تعلق خواهد گرفت که دارای طرحی سبز در راستای به حداقل رساندن ضایعات و آلاینده‌ها هستند.
اتحاد مالی گلاسکو، پیمانی در جهت کاهش آلاینده ها میان بیش از 450 سازمان در بخش مالی است که هدف آن اختصاص 130 تریلیون دلار بودجه به سرمایه‌گذاری‌هایی است که دریافت‌کنندگان آن‌ها متعهد به کاهش حداقلی گازهای گلخانه‌ای تا سال 2050 هستند.به عبارت دیگر، پروژه‌های سبزتر گزینه‌های محتمل‌تری برای دریافت بودجه خواهند بود.

موادی که در طراحی محیط کار سبز به کار می‌روند چه می‌توانند باشند؟
برای به حداقل رساندن گازهای گلخانه‌ای، باید موادی را که برای تجهیز و چیدمان فضای کاری خود استفاده می‌کنید، در نظر بگیرید. اگر قصد دارید پروژه جدیدی را آغاز کنید چرا از موادی استفاده نکنید که سبز هستند؟ استفاده از موارد زیر می‌تواند یک گزینه مناسب باشد تا با در نظر گرفتن اصل توسعه پایدار به سمت آینده گام بردارید.

1.مواد قابل بازیافت
مشارکت در اقتصاد چرخشی، نظامی با ایجاد کمترین ضایعات و استفاده حداکثری از منابع، منجر به کاهش سرمایه‌گذاری روی موادی خواهد شد که در نهایت تبدیل به زباله‌هایی‌غیرقابل بازیافت می‌شوند. این نظام برخلاف اقتصاد خطی که بر مبنای "دریافت مواد اولیه، تولید و دور انداختن" است نقشی احیاء‌ کننده دارد. طراحان و تولیدکنندگان مبلمان اداری نیز در این راستا روش‌های تازه‌ای را برای بازیافت اقلام قدیمی و استفاده مجدد از آن‌ها در پیش گرفته‌اند.
به عنوان مثال Bene ، یک برند اتریشی مبلمان اداری است که لوازم جانبی میزهای خود را از پلاستیک‌های‌ تجزیه ‌پذیر و قابل بازیافت ‌تولید می‌کند. همچنین در استارت‌آپ سبز خود  از پرینترهای سه بعدی که به کمک نیروی باد کار می‌کند استفاده کرده است که باعث می‌شود فرآیند تولید، با محیط زیست سازگارتر گردد.
 
در این ضمن، یک شرکت مبلمان اداری اسکاتلندی نیز مبلمان  بدون ‌استفاده را جمع‌آوری، بازسازی و دوباره به فروش می‎رساند. ما نیز به عنوان یک شرکت تولیدکننده مبلمان اداری در همین راستا استارت آپی به نام Rechair را با هدف تعمیر و استفاده مجدد از صندلی و میزهای معیوب راه اندازی کرده‌ایم.

2. مواد با منابع پایدار
چوب، یکی از پرطرفدارترین متریال‌های مناسب اداری است، به خصوص در ساخت میز، پارتیشن و کفپوش. با این حال، استفاده از چوبی که مدیریت پایدار در خاستگاه آن‌ وجود ندارد،می‌تواند برای محیط زیست بسیار مضر باشد.
برای اطمینان از آن‌که چوب‌ها براساس مدیریت پایدار از جنگل‌ها جمع آوری می‌شوند، ارائه گواهینامه‌های FSC و PEFC لازم است. چوب FSC از جنگل هایی که مدیریت ‌آن‌ها براساس مفاهیمی چون منفعت اجتماعی، آگاهی زیستی و اقتصاد رو به رشد تعریف می‌شود به دست می‌آید.

3. بامبو
بامبو، گیاهی استوار و زیباست که به طور چشمگیری توانایی ذاتی برای مقاومت در برابر عوامل بیماری زا و حشرات گیاهی دارد بنابراین احتمال کمتری وجود دارد که دستخوش پوسیدگی شود یا مورد هجوم سوسک‌ها قرار بگیرد.
بامبو سبک است بنابراین جابه‌جایی آن راحت است، به سرعت رشد می‌کند و قابلیت آن را دارد تا دوباره از نو بروید.اکثر جنگل های بامبو هر پنج سال یک‌بار با دست برداشت می‌شوند بنابراین معضل استفاده از ماشین آلات کشاورزی منتشر کننده کربن  نیز رفع خواهد شد.
بامبو به دلیل شباهت ظاهری خود به چوب سخت، انتخابی مناسب برای کفپوش بناهاست. سازه‌های سبز نیز از آن برای چارچوب‌ها، دیوارها و درها استفاده می‌کنند.

4. کفپوش‌های‌لینولئوم (linoleum)
کفپوش‌های لینولئوم از مواد طبیعی مانند رزین، سنگ آهک، چوب پنبه و روغن بذر کتان ساخته می‌شوند.موادی‌پایدار، با قابلیت تجزیه‌پذیری بیولوژیکی هستند. به همین دلیل این مدل از کفپوش‌ها،  یکی از دوستداران محیط زیست در بازار امروزی هستند.
 لینولئوم نیز مانند بامبو، قابل استفاده در کفپوش‌ها، میزها و دیگر محصولات هستند. همچنین به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری خود، قابلیت برش بر اساس طرح‌های متنوع را داراست.

5. جایگزین‌های بتن
بتن متداول‌ترین مصالح ساختمانی در جهان است و تولید آن سالانه 8 درصد از کل کربن منتشر‌شده در جهان را تشکیل می‌دهد.محققان به دنبال جایگزین‌های مختلفی برای کاهش استفاده از بتن هستند.
 Finite ، ماده‌ای که از ماسه بیابان ساخته شده است مثالی در این راستا است .همچنین یک شرکت انگلیسی با استفاده از ضایعات صدف‌های مورد استفاده در صنعت غذاهای دریایی و چسب طبیعی،  یک سنگ دریایی بتنی ساخته است.
فروک نیز یک جایگزین شناخته شده برای بتن است که از سیلیکا و گرد آهن بازیافتی ساخته می‌شود. خواص ضد‌ کربن دارد و از بتن پایدارتر است.در حقیقت،هنگامی که فروک خشک می‌شود، کربن را جذب می‌کند. این ماده عمدتاً از نظر شیمیایی غیرفعال است و مانند بتن به نگهداری زیادی نیاز ندارد.

6. چرم میسلیوم (Mycelium leather)
چرم حیوانات در صنایع مختلف، از جمله مبلمان اداری مورد توجه است. اما هنگامی‌که قرار است به سمت تولید مبلمان اداری پایدار حرکت کنیم چه باید کرد؟
بسیاری از برندها میسلیوم را به عنوان جایگزینی برای چرم طبیعی در نظر گرفته اند. این ماده در واقع قسمت رویشی قارچ است اما چرم آن از هاگ‌ها در آزمایشگاه تهیه می‌شود. در این فرآیند هاگ‌ها به ورقه‌ای از رشته‌ها تبدیل، دباغی و رنگ می‌شوند تا ظاهر و احساس چرم واقعی را تداعی کنند. سالانه 14 درصد کل گازهای گلخانه‌ای ناشی از پرورش دام‌ها‌ست بنابراین استفاده از میسلیوم به‌عنوان یک ماده پایدار علاوه بر کاهش استفاده از منابع طبیعی، وابستگی به دام در زمینه تولید چرم طبیعی  را نیز رفع می‌کند.

7. چوب پنبه
چوب پنبه در بین طراحان فضای اداری در سراسر جهان محبوبیت دارد که  از پوست درخت بلوط‌ چوب‌ پنبه‌ای به دست می‌آید و می‌توان آن را بدون نیاز به قطع درخت جدا کرد.
کارشناسان معتقدند یک تن چوب پنبه 73 برابر وزن خود CO2 جذب می‌کند. همچنین به دلیل خاصیت عایق و دوامی که دارد برای روکش در حوزه معماری و توسط طراحان فضای اداری برای مبلمان استفاده می‌شود.

8. پلاستیک های زیستی بر پایه جلبک
پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر بیولوژیکی به عنوان جایگزین‌ پلاستیک‌های سنتی در نظر گرفته شده است اما به‌رغم مزایایی که دارند،بدون نقص نیستند. یک مطالعه در دانشگاه پیتسبورگ نشان می‌دهد که پلاستیک‌های گیاهی لزوماً سبزتر از پلاستیک‌های مبتنی بر مواد نفتی نیستند.به عنوان مثال برخی از پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر بیولوژیکی به کودهای مصنوعی وابسته هستند.
 با در نظر گرفتن این نکته، بسیاری از متخصصان به مطالعه دنیای زیرآب پرداختند تا جایگزینی سازگارتر با محیط زیست را بیابند. طی تحقیقات خود پی بردند که استفاده از جلبک‌ها می‌تواند یکی از راهکار‌ها باشد. به طور کلی این گونه گیاهی شامل جلبک‌های دریایی، کلپ‌ها (Kelp) و دیگر موجودات فتوسنتزی هستند که کربن را جذب می‌کنند، بازیافت را افزایش می‌دهند و کشت آن‌ها زمان زیادی نمی‌برد.
در دنیای طراحی، جلبک‌ها به طور چشمگیری برای بسته بندی پایدار و انواع محصولات دیگر از جمله جوهر و منسوجات استفاده می‌شوند.
طبق آنچه‌ گفته شد استفاده از مواد قابل بازیافت و آن دسته که منشأ طبیعی دارند، در صنایع مختلف باعث کاهش اثرات مخرب زیست محیطی خواهد شد. بنابراین داشتن نگرشی سبز در تولید و سازندگی می‌تواند نقشی موثر در حفاظت از جهانی داشته باشد که به دلیل فعالیت های ویرانگر انسان‌ها رو به انحطاط است.


منبع:
https://www.nexudus.com/blog/1414955980/what-are-the-most-sustainable-office-design-materials/
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
          ______   
         |___ /   
 _  _ _ __ ___   / /  ___ 
| | | || '_ ` _ \  / /  / __|
| |_| || | | | | |./ /  | (__ 
 \__, ||_| |_| |_|\_/   \___|
 __/ |            
 |___/             
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب