دما بر بهره وری تأثیر می‌گذارد

دما بر بهره وری تأثیر می‌گذارد
تاریخ:
۰۸ خرداد ۱۴۰۱
زمانیکه صحبت از یک فضای کاری ایده آل می‌شود، شاخص‌های متعددی در شکل‌گیری آن نقش دارند که دما یکی از آن‌ها می‌باشد که بر بهره وری تأثیر مستقیم دارد و اغلب کارفرمایان به آن توجهی ندارند.در این نوشتار به این موضوع خواهیم پرداخت که چه دمایی برای یک محیط کار می‌تواند ایده آل باشد.
دمای ایده آل محیط کار
همانطور که گفته شد یکی از شاخص‌های قابل توجه در فضای کاری مربوط به حفظ دمای مناسب است. حال سوال آن است که «دمای مناسب» دقیقاً به چه معنا است و چه کسی آن را تعیین می‌کند؟
 فیزیولوژی افراد یکی از فاکتورهای اساسی در تعیین دمای مناسب محیط است. مطالعات نشان داده است که مردان و زنان به دمای محیط کار  واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند که در نتیجه بر بهره‌وری آن‌ها تاثیرگذار است.
 NIOSH (موسسه ملی ایمنی و سلامت کار)   یک حد میانگین را برای دما تعیین کرده است. به طور کلی برای دمای مناسب عدد خاصی وجود ندارد بنابراین توصیه می‌گردد که دمای داخلی بین 68 تا 78 درجه فارنهایت یعنی بین 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد حفظ شود.
مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد بهره‌وری کارکنان در محیط هایی با دمای نامناسب بسیار کاهش می‌یابد. از این گذشته، زمانی‌که افراد بیش از حد گرم یا سردشان باشد تمرکز برایشان دشوار خواهد شد. در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه فناوری هلسینکی منتشر شده است عملکرد محل کار با دمای بین 8.69 درجه و 6.71 درجه فارنهایت( 21  درجه تا 22 درجه سانتی‌گراد) افزایش می‌یابد بنابراین بالاترین بهره وری در دمای حدوداً 22 درجه سانتی گراد است.
مطالعه دیگری در آمریکا نیز نشان می‌دهد که کارکنان مناطق سردسیر اشتباهات بیشتری در حین کار مرتکب می‌شوند.به همین دلیل در این مناطق به طور بالقوه هزینه کار ساعتی یک کارگر را 10 درصد افزایش می‌دهند. همچنین این مطالعه بیان می‌کند که وقتی دمای دفتر از 20 درجه به 29 درجه سانتی گراد رسید، تعداد خطاهای تایپ 44 درصد کاهش یافت و خروجی تایپ 150 درصد افزایش داشت.
بر اساس یک تحقیق دیگر، زمانی‌که دمای اتاق بین 21 تا 25 درجه سانتی گراد باشد، بدن انسان در بهره وری مطلوب خود قرار دارد بنابراین کوچک‌ترین تغییرات در دمای محیط بر کارآیی فرد تأثیر می‌گذارد. در یک تحقیق بر روی کارکنان مرکز تماس مشخص گردید که به ازای هر درجه بالاتر از 25 درجه سانتی گراد، کاهش جزئی در بهره وری (8.1درصد) ایجاد شده است. آن‌ها همان پژوهش  را یک سال بعد نیز تکرار کردند و شاهد کاهش بالاتری در بهره وری (2.2 درصد) به نسبت همان میزان افزایش دما بودند.
هر دمایی بالاتر از دمای بهینه بر عملکرد تأثیر می‌گذارد و منجر به افزایش خطاها، کاهش سرعت و تمرکز می‌شود. علاوه بر این، کارکنان هنگام کار در دمای بالاتر مستعد خستگی و تحریک‌پذیری نیز هستند.
پیشنهادهایی برای بهینه نمودن محیط کار:
  • مدیریت باید با کارمندان خود در مورد بهینه نمودن دمای محیطی گفتگو نماید تا راه حل‌های مناسبی برای شرایط متفاوت اتخاذ گردد که منجر به رضایت نسبی همگان از دمای محیط شود.
  • اگر زمان خاصی از روز محل کارتان خیلی گرم یا خیلی سرد است، با مدیر خود در مورد تنظیم برنامه کاری خود، دورکاری یا نقل مکان به اتاقی دیگر برای بخشی از روز صحبت کنید.
  • لباس مناسب بپوشید، از جمله پوشیدن چند لایه لباس یا نگه داشتن ژاکت و موارد مشابه در محل کار
همانطور که گفتیم عوامل متعددی از جمله ساختار فیزیولوژیکی بدن و جنسیت در تعیین دمای مناسب برای هر فرد تأثیرگذار است و چون دما با بهره وری کارکنان ارتباط مستقیمی دارد باید بیشتر به آن توجه شود.اگر تاکنون در زمستان یا تابستان برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی اقتصادی دمای محیط را تغییر می‌دادید بهتر است در این مورد تجدید نظر کنید. با کارکنان‌ صحبت نمایید و شرایطی را برای آن‌ها فراهم آورید تا بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

منبع: https://www.shrm.org/hr-today/news/hr-news/pages/toohottoocold.aspx
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟
 ۰۷ تیر ۱۴۰۱

چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟

هنگامی که صحبت از یک محیط کار سبز به میان می‌آید ذهن همه ما ناخودآگاه به سمت استفاده از گل و گیاه در فضای کار یا ایجاد دیوارهای سبز در شرکت سوق می‌یابد. اگرچه این تصویر ذهنی، نادرست نیست اما باید اذعان داشت که کامل هم نیست و راه اندازی یک محیط کاری سبز فارغ از اینکه موضوع فعالیت ما چیست، به ...  ادامه مطلب 
اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟
 ۰۵ تیر ۱۴۰۱

اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک باید عشق به مکان را پرورش دهد ما انسان ها در حال تلاش برای یافتن تعادل میان فناوری، محیط زیست و هیاهوی زندگی شهری هستیم. طراحی بیوفیلیک به ما این فرصت را می‌دهد تا طبیعت را در فضای داخلی خانه و محیط کارمان تجربه کنیم و با آنچه که بخشی از وجود همه ما است ارتباط برقرار کنیم. انسان به طور ...  ادامه مطلب 
چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟
 ۰۱ تیر ۱۴۰۱

چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟

برگزاری جلسات سازمانی یکی از ارکان مهم مدیریتی است که به مدیران و کارمندان این امکان را می‌دهد تا به تبادل اطلاعات بپردازند و از طریق طوفان مغزی و هم افزایی به یک تصمیم منطقی و درست در حل مسائل سازمان برسند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی و شکل‌گیری دهکده جهانی ...  ادامه مطلب 
سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟
 ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟

نگرش‌ها نسبت به مفهوم پایداری در حال تغییر است و صنعت مبلمان اداری نیز از این تغییر بی‌بهره نیست. امروزه اکثریت سازندگان، مالکان و مدیران فضای کاری متریال و رویکردهای طراحی سازگار با محیط زیست را انتخاب می‌کنند. طبق مفاد کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد ...  ادامه مطلب