چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟

چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟
تاریخ:
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
 مبلمان اداری ارگونومیک و تجهیزات مناسب با آن، باعث افزایش کارآیی و اثربخشی در محیط کار می‌شود بنابراین دقت در انتخاب درست امری مهم است. میز کاری مناسب یکی از مواردی است که در یک محیط کاری باید به آن توجه نمود تا متناسب با نیازهای فرد باشد و از آسیب جسمی به وی نیز جلوگیری‌کند. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم یک میز ارگونومیک چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

میز اداری ارگونومیک چیست؟
یک میز اداری ارگونومیک به گونه‌ای طراحی شده است که از آسیب دیدن جسمی کاربر که نشأت گرفته از وضعیت قرارگیری نامناسب بدن است جلوگیری می‌کند. میز ارگونومیک از آسیب‌های رایج مانند سندرم تونل کارپال، ناراحتی اندام‌های فوقانی، درد آرنج، گردن درد و کمردرد جلوگیری می‌کند. یک میز ارگونومیک همچنین حداکثر راحتی را برای کاربر فراهم می‌کند که به دنبال آن تمرکز و بهره‌وری کار را افزایش می‌دهد. ارتفاع برای میزهای اداری یک ویژگی کلیدی است و یک میز ارگونومیک در ارتفاع مناسب برای فرد و همچنین صندلی قرار می‌گیرد. اشیایی که روی میز قرار می‌گیرند، مانند صفحه کلید و ماوس نیز باید در فاصله مناسب قرار گیرند و به راحتی در دسترس باشند.

چگونه از ارتفاع مناسب میز اداری خود اطمینان حاصل کنیم؟
همانطور که گفته شد ارتفاع میز اداری یک فاکتور مهم در انتخاب آن است. توجه به نکات زیر شما را در انتخاب میز مناسب کمک خواهد کرد.
  1. در ابتدا روی یک صندلی بنشینید و پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید. در این حالت پاهای شما باید کاملاً زیر میز قرار بگیرد و فضای کافی نیز برای روی هم انداختن آن‌ها داشته باشید. فقط در صورتیکه احساس کردید نیاز به زیرپایی دارید حتماً از آن استفاده کنید.
  2.  در هنگام کار زاویه بین ساعد و بازو باید بین 90 درجه تا 110 درجه باشد. زاویه کمتر یعنی ارتفاع میز زیاد است و زاویه بیشتر، از کم بودن ارتفاع میز حکایت دارد.
  3.  اگر میز کار در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشد، باید دستانتان به راحتی روی میز قرار بگیرند. در این حالت بازوها باید در راستای بالاتنه باشد.
  4.  در صورت امکان روی یک میز اداری قابل تنظیم سرمایه‌گذاری کنید البته در بازار ایران هنوز این مدل میزها جای خود را باز نکرده‌اند اما در کشورهای پیشرفته میزهای قابل تنظیم به دلیل انعطاف‌پذیری و توانایی در ارائه خدمات به کاربر، محبوبیت بیشتری در ادارات پیدا کرده اند.
وضعیت قرارگیری خوب بدن می‌تواند از آسیب‌های حاصل از نشستن طولانی مدت بکاهد بنابراین یک میز قابل تنظیم به ما این امکان را می‌دهد که ارتفاع کل محیط کاری خود را دقیقاً روی سطح راحتی خود تنظیم کنید. اگر تمایل به داشتن یک میز قابل تنظیم دارید حتماً با کارشناسان ما تماس بگیرید یا فرم تماس با ما را پرکنید.

مطمئن شوید که مانیتور به درستی روی میز قرار گرفته است
مانیتوری که در جای نامناسب روی میز قرار گرفته باشد می‌تواند علت بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله درد گردن ، شانه و سردرد باشد. اگر مانیتور را خیلی نزدیک به خود قرار دهید، چشمان شما تحت فشار قرار می‌گیرد، در حالیکه قرار دادن آن در جای خیلی دور نیز شما را به سمت جلو خم می‌کند. مانیتور شما باید در حدود 50 سانتی‌متری روبه‌رویتان یا به اندازه طول بازو از شما فاصله داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که صفحه کلید و ماوس به درستی قرار گرفته‌اند
ماوس باید طوری قرار بگیرد که بازوهای شما را در زاویه 90 درجه یا کمتر با سطح زمین نگه دارد. باید در نظر داشت که صفحه کلید درست زیر سطح آرنج باشد. سینی صفحه‌کلید یکی از اجزای نادیده گرفته شده در تنظیمات ارگونومیک است بنابراین استفاده از آن در صورتی که برای تنظیم ارتفاع مناسب مشکل دارید، امری ضروری است. هنگام تایپ یا استفاده از ماوس کامپیوتر نیز از تکیه‌گاه‌های مچی استفاده  کنید زیرا از آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

منبع: cmd-ltd.com/advice-centre/ergonomics/ensuring-your-desk-is-ergonomic/#ql1
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب