چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟

چگونه از ارگونومیک بودن میز خود اطمینان حاصل کنیم؟
تاریخ:
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
 مبلمان اداری ارگونومیک و تجهیزات مناسب با آن، باعث افزایش کارآیی و اثربخشی در محیط کار می‌شود بنابراین دقت در انتخاب درست امری مهم است. میز کاری مناسب یکی از مواردی است که در یک محیط کاری باید به آن توجه نمود تا متناسب با نیازهای فرد باشد و از آسیب جسمی به وی نیز جلوگیری‌کند. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم یک میز ارگونومیک چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

میز اداری ارگونومیک چیست؟
یک میز اداری ارگونومیک به گونه‌ای طراحی شده است که از آسیب دیدن جسمی کاربر که نشأت گرفته از وضعیت قرارگیری نامناسب بدن است جلوگیری می‌کند. میز ارگونومیک از آسیب‌های رایج مانند سندرم تونل کارپال، ناراحتی اندام‌های فوقانی، درد آرنج، گردن درد و کمردرد جلوگیری می‌کند. یک میز ارگونومیک همچنین حداکثر راحتی را برای کاربر فراهم می‌کند که به دنبال آن تمرکز و بهره‌وری کار را افزایش می‌دهد. ارتفاع برای میزهای اداری یک ویژگی کلیدی است و یک میز ارگونومیک در ارتفاع مناسب برای فرد و همچنین صندلی قرار می‌گیرد. اشیایی که روی میز قرار می‌گیرند، مانند صفحه کلید و ماوس نیز باید در فاصله مناسب قرار گیرند و به راحتی در دسترس باشند.

چگونه از ارتفاع مناسب میز اداری خود اطمینان حاصل کنیم؟
همانطور که گفته شد ارتفاع میز اداری یک فاکتور مهم در انتخاب آن است. توجه به نکات زیر شما را در انتخاب میز مناسب کمک خواهد کرد.
  1. در ابتدا روی یک صندلی بنشینید و پاهایتان را صاف روی زمین بگذارید. در این حالت پاهای شما باید کاملاً زیر میز قرار بگیرد و فضای کافی نیز برای روی هم انداختن آن‌ها داشته باشید. فقط در صورتیکه احساس کردید نیاز به زیرپایی دارید حتماً از آن استفاده کنید.
  2.  در هنگام کار زاویه بین ساعد و بازو باید بین 90 درجه تا 110 درجه باشد. زاویه کمتر یعنی ارتفاع میز زیاد است و زاویه بیشتر، از کم بودن ارتفاع میز حکایت دارد.
  3.  اگر میز کار در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشد، باید دستانتان به راحتی روی میز قرار بگیرند. در این حالت بازوها باید در راستای بالاتنه باشد.
  4.  در صورت امکان روی یک میز اداری قابل تنظیم سرمایه‌گذاری کنید البته در بازار ایران هنوز این مدل میزها جای خود را باز نکرده‌اند اما در کشورهای پیشرفته میزهای قابل تنظیم به دلیل انعطاف‌پذیری و توانایی در ارائه خدمات به کاربر، محبوبیت بیشتری در ادارات پیدا کرده اند.
وضعیت قرارگیری خوب بدن می‌تواند از آسیب‌های حاصل از نشستن طولانی مدت بکاهد بنابراین یک میز قابل تنظیم به ما این امکان را می‌دهد که ارتفاع کل محیط کاری خود را دقیقاً روی سطح راحتی خود تنظیم کنید. اگر تمایل به داشتن یک میز قابل تنظیم دارید حتماً با کارشناسان ما تماس بگیرید یا فرم تماس با ما را پرکنید.

مطمئن شوید که مانیتور به درستی روی میز قرار گرفته است
مانیتوری که در جای نامناسب روی میز قرار گرفته باشد می‌تواند علت بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله درد گردن ، شانه و سردرد باشد. اگر مانیتور را خیلی نزدیک به خود قرار دهید، چشمان شما تحت فشار قرار می‌گیرد، در حالیکه قرار دادن آن در جای خیلی دور نیز شما را به سمت جلو خم می‌کند. مانیتور شما باید در حدود 50 سانتی‌متری روبه‌رویتان یا به اندازه طول بازو از شما فاصله داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که صفحه کلید و ماوس به درستی قرار گرفته‌اند
ماوس باید طوری قرار بگیرد که بازوهای شما را در زاویه 90 درجه یا کمتر با سطح زمین نگه دارد. باید در نظر داشت که صفحه کلید درست زیر سطح آرنج باشد. سینی صفحه‌کلید یکی از اجزای نادیده گرفته شده در تنظیمات ارگونومیک است بنابراین استفاده از آن در صورتی که برای تنظیم ارتفاع مناسب مشکل دارید، امری ضروری است. هنگام تایپ یا استفاده از ماوس کامپیوتر نیز از تکیه‌گاه‌های مچی استفاده  کنید زیرا از آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

منبع: cmd-ltd.com/advice-centre/ergonomics/ensuring-your-desk-is-ergonomic/#ql1
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟
 ۰۷ تیر ۱۴۰۱

چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟

هنگامی که صحبت از یک محیط کار سبز به میان می‌آید ذهن همه ما ناخودآگاه به سمت استفاده از گل و گیاه در فضای کار یا ایجاد دیوارهای سبز در شرکت سوق می‌یابد. اگرچه این تصویر ذهنی، نادرست نیست اما باید اذعان داشت که کامل هم نیست و راه اندازی یک محیط کاری سبز فارغ از اینکه موضوع فعالیت ما چیست، به ...  ادامه مطلب 
اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟
 ۰۵ تیر ۱۴۰۱

اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک باید عشق به مکان را پرورش دهد ما انسان ها در حال تلاش برای یافتن تعادل میان فناوری، محیط زیست و هیاهوی زندگی شهری هستیم. طراحی بیوفیلیک به ما این فرصت را می‌دهد تا طبیعت را در فضای داخلی خانه و محیط کارمان تجربه کنیم و با آنچه که بخشی از وجود همه ما است ارتباط برقرار کنیم. انسان به طور ...  ادامه مطلب 
چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟
 ۰۱ تیر ۱۴۰۱

چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟

برگزاری جلسات سازمانی یکی از ارکان مهم مدیریتی است که به مدیران و کارمندان این امکان را می‌دهد تا به تبادل اطلاعات بپردازند و از طریق طوفان مغزی و هم افزایی به یک تصمیم منطقی و درست در حل مسائل سازمان برسند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی و شکل‌گیری دهکده جهانی ...  ادامه مطلب 
سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟
 ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟

نگرش‌ها نسبت به مفهوم پایداری در حال تغییر است و صنعت مبلمان اداری نیز از این تغییر بی‌بهره نیست. امروزه اکثریت سازندگان، مالکان و مدیران فضای کاری متریال و رویکردهای طراحی سازگار با محیط زیست را انتخاب می‌کنند. طبق مفاد کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد ...  ادامه مطلب