7 موردی که برای یک محیط کاری ارگونومیک نیاز دارید

7 موردی که برای یک محیط کاری ارگونومیک نیاز دارید
تاریخ:
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
یک محیط کاری ارگونومیک به شما کمک می‌کند تا به راحتی پشت کامپیوتر بنشینید حتی در یک بازه طولانی‌ مدت. اما همواره  باید در نظر داشته باشید که در فاصله‌های زمانی کوتاه از پشت میز خود بلند شوید و استراحت کنید. در این مقاله منظور از" محیط کاری" همان فضای فیزیکی در یک سازمان است که شما بخش اعظمی از روز خود را در آن میگذرانید. یک محیط کاری ارگونومیک باعث می‌شود بدن در حالت کاملا خنثی قرار گیرد بدین معنا که گردن به عقب یا پایین متمایل نمی‌شود، بازوها بالا قرار نمی‌گیرند،مچ و دست‌ها به سمت بالا یا پهلو خم نمی‌شوند یا ستون فقرات دچار پیچ‌خوردگی نمی‌شود.
بر اساس توصیه‌های کارشناسان ارگونومی و تجربه‌هایی که در طول سال‌ها حضور در حوزه مبلمان اداری به دست آورده‌ایم، نحوه راه‌اندازی یک فضای کاری ارگونومی به شرح زیر است:
  1. انتخاب یک صندلی راحت که محافظ ستون فقرات باشد.
در صورتی که هر روز زمان زیادی را پشت میز خود می‌گذرانید بهتر است یک صندلی اداری ارگونومیک برای خود خریداری کنید اما اگر در حال حاضر به دنبال خرید یک صندلی اداری جدید نیستید، بالشت پشت کمری و یک بالشتک می‌تواند حتی صندلی‌های بدون روکش را مبدل به یک صندلی راحت نماید که بتوانید چند ساعت روی آن بنشینید. یک بالشت پشت کمری باعث می‌شود که به‌جای خم شدن به جلو یا نشستن در لبه صندلی‌تان به درستی نشسته و پشتتان را روی تکیه‌گاه قرار دهید.
ویژگی‌های یک صندلی ارگونومیک در مقاله همه آنچه درباره یک صندلی ارگونومیک باید بدانید آمده است. همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله نحوه صحیح نشستن بر روی صندلی ارگونومیک متوجه شوید که چگونه باید از صندلی ارگونومیک خود استفاده کنید.
  1.  میزی که در ارتفاع مناسب جهت استفاده از صفحه کلید کامپیوترتنظیم شده است.
در حالت ایده‌آل، هنگامی که روی میز اداری ارگونومیک خود روی صفحه کلید تایپ می‌کنید، بازوها و مچ‌های شما در حالت خنثی قرار می‌گیرند: به صورت موازی با زمین یا زاویه‌دار به سمت پائین جهت کاهش فشار. میزهای ارگونومیک حدوداً 75 تا 76 سانتی‌متر ارتفاع دارند و برای استفاده عموم افراد مناسب هستند اما اگر قد خیلی بلندی دارید یا خیلی کوتاه هستید برای استفاده مناسب از میز چند راهکار وجود دارد.
در صورت امکان می‌توانید  از یک سینی صفحه‌کلید قابل تنظیم استفاده کنید یا ارتفاع صندلی‌تان را به گونه‌ای تغییر دهید که مچ دستان بالای صفحه‌کلید باشد. اگر صندلی خود را بالا می‌آورید، مطمئن شوید که همچنان می‌توانید پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید. در غیر این صورت برای قرارگیری مناسب پاها باید از یک زیرپایی استفاده کنید.
  1.  صفحه کلید ارگونومیک
صفحه کلیدی را انتخاب کنید که به شما کمک کند ماوس خود را نزدیک آن نگه دارید.
دست‌ها را روی صفحه کلید قرار دهید گویی که می‌خواهید تایپ کنید. حالا آن‌ها را از هم جدا کنید تا به اندازه عرض شانه‌ها در کنارتان باشند در این حالت باید احساس آرامش بیشتری داشته باشید و فشار کمتری بر شانه های شما وارد شود. در حال حاضر اکثریت صفحه کلیدها برای این موقعیت طراحی نشده‌اند و بالعکس دست‌ها را به سمت داخل فشار می دهند تا شانه‌ها خمیده شوند.
  1. ماوس مناسب دست شما
یک ماوس استاندارد که استفاده از آن راحت است به کاهش فشار روی دست شما کمک می کند. استفاده از حرکات تکراری روی صفحه لمسی لپ‌تاپ یا یک ماوس می‌تواند بر عضلات انگشتان و مچ‌های شما فشار وارد کند، به همان شکلی که تایپ مداوم می‌تواند باعث خستگی یا درد شود بنابراین به دنبال یک ماوس باشید که در دست گرفتن آن راحت و برای مانور مناسب باشد.
  1. نمایشگری با قابلیت تنظیم ارتفاع
برای محافظت از چشمان خود در برابر فشار و خستگی، مطمئن شوید که می‌توانید بدون نیاز به خم کردن گردن، آنچه را که روی مانیتور یا صفحه لپ‌تاپ است به وضوح ببینید.
می‌توانید لپ‌تاپ یا مانیتور خود را در صورت لزوم با هر شی صاف و پهن ، مانند یک‌ کتاب، بالا بیاورید. اما برای استحکام بیشتر و کنترل دقیق‌تر بر ارتفاع نمایشگر، یک پایه لپ‌تاپ یا یک بازوی مانیتور قابل تنظیم در نظر بگیرید.
  1. نورپردازی خوب
کارشناسان ارگونومی، نور مناسب را برای کاهش فشار چشم و جلوگیری از قرار گرفتن گردن در زاویه غیر طبیعی توصیه می‌کنند.وجود نور طبیعی فراوان در محیط کار شما ایده آل است زیرا می تواند حس خوب و انرژی شما را تقویت کند و در عین حال خستگی چشم را کاهش دهد. نور روز و دسترسی به مناظر بیرونی به چشمان شما فرصتی می دهد تا استراحت کنند و از فشار خیره شدن به مانیتور خلاص شوند. اگر در دفتر کار خود پنجره ندارید یا تا دیروقت کار می‌کنید، روشنایی بالای سرتان را با نورپردازی مستقیم وغیرمستقیم ترکیب کنید تا بهترین تعادل نور را داشته باشید و بتوانید تمرکز کنید.
 
  1. از هر چیزی که به کاهش استرس در حین کار کمک می‌کند، استفاده نمایید.
هر نوع استرس یا اضطراب می‌تواند باعث منقبض شدن عضلات شما شود که در نتیجه فعالیت را دشوارتر می‌کند و به نوبه خود می‌تواند منجر به استرس بیشتر نیز شود. بنابراین چیزهایی را در فضای کاری خود بگنجانید که به آرامش شما کمک می‌کند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشند:
  • پخش بویی مطبوع در فضا برای ایجاد آرامش و هوشیاری بیشتر
  • استفاده از هدفون حذف نویز برای کاهش صداهای مزاحم
  • قرار دادن یک گیاه آپارتمانی روی میز یا اطراف برای ایجاد حس سرزندگی  
مهم‌تر از همه آن است که شما باید تنظیمات وسایل محیط کار خود را امتحان کنید.بدین معنا که سعی کنید مانیتور خود را بالا یا پایین بیاورید، صندلی خود را تنظیم کنید، یا به طور متناوب بین نشستن و ایستادن حرکت کنید. سپس احساس بدن خود را بعد از 30 دقیقه یا بیشتر بررسی کنید و تا زمانیکه به سطح ایده‌آل در فضای کاری خود نرسیدید به این کار ادامه دهید و آن زمانی است که با خود می‌گویید: «همه چیز درست است».

منبع: https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/7-things-you-need-for-an-ergonomically-correct-workstation/
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب