شما هم به یک چراغ رومیزی نیاز دارید!

شما هم به یک چراغ رومیزی نیاز دارید!
تاریخ:
۱۷ فروردین ۱۴۰۱
در حالیکه همه افراد در محیط کار همیشه به یک چراغ رومیزی نیاز ندارند، اما وجود آن مزایایی دارد که می‌توان با وجود آن یک نور ارگونومیک برای فضای کاری ایجاد کرد که بهره وری و سلامتی شما را تضمین نماید.
در یک فضای ایده‌آل، بهترین مکان برای قرار دادن میز، نزدیک به یک منبع نور طبیعی روز است. با اینحال، بسیاری از محیط‍‌های کاری به دلایل مختلف قادر به تحقق این ایده‌آل نیستند. این دلایل می‌تواند چیدمان ، موقعیت فضای کاری - که ممکن است در زیرزمین یا حتی آب و هوایی که در آن قراردارد باشد.به طور مثال نور طبیعی ممکن است در یک روز ابری زمستانی برای یک فضا کاری کافی نباشد.
واحد اندازه‌گیری روشنایی لوکس است و یک روز تابستانی آفتابی ممکن است 10000 لوکس روشنایی داشته باشد. طبق استانداردهایHSE  ما برای انجام کارهای مختلف اداری بین 300 تا750 لوکس روشنایی نیاز داریم. اما باید بدانیم که روشنایی تنها یک معیار کمی است و کیفیت و موقعیت نور را نشان نمی‌دهد. از این رو نمی‌توان آن را تنها عامل برای روشنایی باکیفیت و ارگونومیک در نظر گرفت.
چراغ‌های رومیزی در بسیاری از موارد می‌توانند برای داشتن یک نور مناسب هنگام کار مفید باشند. این چراغ‌ها نور عمومی ناکافی را متعادل کرده و بهبود می‌بخشند به عبارت دیگر حداقل روشنایی مورد نیاز را تضمین می‌کنند.

نکات مهم برای استفاده از لامپ‌های رومیزی و ایجاد یک نور ارگونومیک برای محیط کاری
  • ارتفاع چراغ رومیزی باید زیر سطح چشم تنظیم شود. این کار از برخورد مستقیم نور به چشم ها جلوگیری می‌کند. برای رسیدن به این هدف، چراغ باید قابلیت تنظیم ارتفاع یا دارای بدنه انعطاف‌پذیر باشد.
  • لامپ باید در طرف مقابل دستی که با آن می‌نویسید قرار گیرد: سمت راست برای افراد چپ دست و سمت چپ برای افراد راست دست. این راهی برای جلوگیری از ایجاد سایه‌های مزاحم روی صفحه کار هنگام نوشتن است.
  • برای تنظیم بهینه نور در طول کارهای مختلف و متعادل کردن نور طبیعی متغیر در طول روز، نور باید قابل کاهش باشد. پس شما به یک چراغ رومیزی با قابلیت تنظیم نور نیاز دارید.
  • سطح میز شما هم برای استفاده از چراغ رومیزی بسیار مهم است. یک سطح میز مات برخلاف سطح براق می‌تواند به جلوگیری از تابش خیره‌کننده کمک کند و چشم‌های شما را در معرض آسیب کم‌تری قرار دهد.
لامپ های رومیزی مدرن ارگونومیک و مصرف انرژی
لامپ‌های رومیزی ارگونومیک مدرن عمر طولانی و ویژگی‌های اضافی مانند شارژر USB و سوئیچ دیمر دارند. آن ها بهترین وسیله برای کاهش مصرف انرژی هستند! حتماً می پرسید چگونه؟
روشنایی‌های سقفی یکی از بزرگ‌ترین عوامل مصرف انرژی هستند. با قرار دادن چراغ‌های رومیزی کارآمد بر روی میز کار خود سطح روشنایی بالای سر را می‌توان به طور کلی کم کرد و مصرف انرژی و هزینه‌ها را تقلیل داد. تحقیقات نشان داده است که یک سیستم روشنایی با منبع دوگانه می‌تواند مصرف انرژی را تا 67 درصد کاهش دهد. به علاوه، امروزه چراغ های رومیزی ارگونومیکی در بازار وجود دارد که دارای سوئیچ‌های دیمر داخلی و حسگرهایی هستند که به‌طور خودکار هنگام خروج از منطقه، نور را خاموش می‌کنند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.
از آنجایی که رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها دارای نور پس‌زمینه هستند، چشمان ما هنگام خواندن اسناد کاغذی به ۲۰ برابر نور بیشتری نیاز دارند و چراغ‌های رومیزی با نور قابل تنظیم روشنایی مناسب برای هر کاربر ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله دستیابی به ارگونومی روشنایی برای کاربران کامپیوتر در 7 گام را مطالعه کنید.در چراغ‌های رومیزی مدرن معمولاً از چراغ‌های LED استفاده می‌شود که نسبت به لامپ‌های رشته‌ای مشابه مقرون‌به‌صرفه‌تر و کارآمدتر هستند. ال‌ ای دی ها 10 درصد انرژی مصرف می‌کنند و 60 برابر بیشتر از لامپ‌های رشته ای دوام می‌آورند.با توجه به تمام این موارد، استفاده از چراغ رومیزی می‌تواند مفید باشد.
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟
 ۰۷ تیر ۱۴۰۱

چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟

هنگامی که صحبت از یک محیط کار سبز به میان می‌آید ذهن همه ما ناخودآگاه به سمت استفاده از گل و گیاه در فضای کار یا ایجاد دیوارهای سبز در شرکت سوق می‌یابد. اگرچه این تصویر ذهنی، نادرست نیست اما باید اذعان داشت که کامل هم نیست و راه اندازی یک محیط کاری سبز فارغ از اینکه موضوع فعالیت ما چیست، به ...  ادامه مطلب 
اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟
 ۰۵ تیر ۱۴۰۱

اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک باید عشق به مکان را پرورش دهد ما انسان ها در حال تلاش برای یافتن تعادل میان فناوری، محیط زیست و هیاهوی زندگی شهری هستیم. طراحی بیوفیلیک به ما این فرصت را می‌دهد تا طبیعت را در فضای داخلی خانه و محیط کارمان تجربه کنیم و با آنچه که بخشی از وجود همه ما است ارتباط برقرار کنیم. انسان به طور ...  ادامه مطلب 
چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟
 ۰۱ تیر ۱۴۰۱

چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟

برگزاری جلسات سازمانی یکی از ارکان مهم مدیریتی است که به مدیران و کارمندان این امکان را می‌دهد تا به تبادل اطلاعات بپردازند و از طریق طوفان مغزی و هم افزایی به یک تصمیم منطقی و درست در حل مسائل سازمان برسند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی و شکل‌گیری دهکده جهانی ...  ادامه مطلب 
سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟
 ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟

نگرش‌ها نسبت به مفهوم پایداری در حال تغییر است و صنعت مبلمان اداری نیز از این تغییر بی‌بهره نیست. امروزه اکثریت سازندگان، مالکان و مدیران فضای کاری متریال و رویکردهای طراحی سازگار با محیط زیست را انتخاب می‌کنند. طبق مفاد کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد ...  ادامه مطلب