دستیابی به ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر در 7 گام

دستیابی به ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر در 7 گام
تاریخ:
۱۵ فروردین ۱۴۰۱
انتخاب بهترین نور متناسب با ایستگاه‌های کاری باید بخشی از فرآیند طراحی فضای کاری باشد. نور نامناسب باعث ایجاد اثرات منفی‌بر روی جسم انسان می شود و در ادامه خلق و خو و احساسات را هم درگیر می‌کند. حال سوال این است که در مورد ارگونومی‌نور برای کاربران کامپیوتر چه می‌توان کرد؟موارد زیر در این راستا می‌تواند اطلاعات مفیدی را فراهم آورد:

1. مانیتورها را در فاصله ای دور از پنجره‌ها قرار دهید.
شما می‌توانید انعکاس نور از سطح صفحه نمایش را به‌عنوان مهم‌ترین فاکتور واضح و مشخص در نظر بگیرید. صفحه نمایش یک‌ کامپیوتر می‌تواند مشکلاتی را برای کاربر ایجاد نماید چون از خود نور ساطع می‌کند. بنابراین، باید در یافتن بهترین راه برای متعادل کردن نور آن‌ با منابع نور طبیعی اطراف هوشمندانه عمل کرد.
یکی از اشتباهاتی که می‌تواند صورت بگیرد این است که مانیتور کامپیوتر در نزدیکی پنجره قرار بگیرد زیرا کنتراست بسیار بالای ایجاد شده از روشنایی‌صفحه ‌و ‌پنجره باعث می‌شود که دیدن هر آنچه که روی صفحه نمایش است سخت گردد.

2. مطابقت نور مانیتور با زمانی از روز که در آن قرار دارید
بخش عمده نوری که در طول روز نیاز به تنظیم دارد مربوط به صفحه نمایش‌ است. ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر یک اصل است که شامل دانستن زمان ایجاد تغییر در میزان آن می‌باشد.
 متناسب با کم و زیاد شدن نور خارجی، باید روشنایی صفحه‌ نمایش کامپیوتر به درستی تنظیم شود. اگر در تمام طول روز صفحه نمایش را خیلی روشن نگه دارید، ریتم شبانه‌روزی بدن شما ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد.

3. کلیدی بودن تنالیته ملایمی از رنگ زرد
بر اساس نحوه درک ما از نور، تنالیته‌های مرتبط با زرد، رنگ‌های قابل کنترل‌تری هستند و کمتر به چشم آسیب می زنند. علاوه بر این، آن‌ها منجر به الگوهای خواب بهتری می‌شوند.

4. بین نور کم و زیاد تعادل برقرار کنید.
رعایت تعادل در انتخاب نور ارگونومیک برای دفتر کار بسیار مهم است. بسیاری از مردم منابع نوری را انتخاب می‌کنند که خیلی کم یا خیلی زیاد روشن هستند. در حالیکه افراد در تلاش هستند استفاده از هر یک از این دو سر طیف را توجیه کنند ولی هر دو به این معنی است که چشم‌ها در معرض آسیب هستند.
اگر نور خیلی کم باشد، کاربران کامپیوتر سعی می کنند با تمرکز شدید آن را جبران کنند. این روش، سطح ناخواسته‌ای از فشار را به چشم وارد می‌کند و با گذشت زمان، می‌تواند منجر به زوال بینایی شود.هنگامی که نور بیش از حد روشن باشد، تصاویر محو می‌شوند همچنین جریان نور شدید وارد شده به چشم نیز با گذشت زمان به اجزای آن آسیب می‌رساند.
بنابراین اولین گام در نظر گرفتن شرایط نوری اتاق مورد نظر است تا متناسب با آن، نور موجود تنظیم و متعادل شود. به عنوان مثال، برای افزایش روشنایی، از چراغ‌های سقفی و رومیزی در یک اتاق کم نور استفاده کنید. اگر هم اتاق خیلی روشن است، برخی از منابع نور موجود را حذف نمایید.

5. به محل منبع نور توجه کنید
ارگونومی روشنایی مناسب برای کاربران کامپیوتر نیازمند به درک نحوه استفاده از نور مستقیم در مقابل غیر مستقیم دارد.بسیاری از مردم با انتخاب منابع مستقیم نور، باعث ایجاد تاریکی در قالب سایه ها داخل محیط کار می شوند.
درحالیکه منابع نور غیرمستقیم بخش اعظمی از نور را به سمت بالا توزیع می‌کنند و منجر به شکل‌گیری یک لایه روشن می‌شود و کمک می‌نمایند تا روشنایی اذیت‌کننده حاصل از منابع نور مستقیم کاهش یابد. بنابراین همیشه از منابع مستقیم و غیرمستقیم، تواما، برای بهترین نتایج استفاده کنید.

6. دیفیوزرهای نور را امتحان کنید
قابلیت تنظیم یک عامل مهم است. باید در نظر داشت، همان‌طور که نور طبیعی تغییر می‌کند، شدت نور دریافتی نیز باید کنترل شود. منتشر‌کننده‌های نور این امکان را می‌دهند تا روشنایی مصنوعی را تنظیم کنید.

7. از چراغ‌هایی با پایه بزرگ استفاده کنید.
یک پایه بزرگ چه ارتباطی با ارگونومی نور برای کاربران کامپیوتر دارد؟ مزیت آن در توانایی ایجاد تغییرات در مواقع لازم نهفته است. بدان معنا که منابع نور باید منعطف باشند به همین دلیل کارآیی برخی از چراغ‌ها صرفا منوط به پایه‌هایشان هستند. لذا باید همواره بررسی شود که پایه‌های مورد نظر به اندازه‌ای بزرگ هستند که موقعیت‌های مختلف را ممکن سازند.

منبع:  https://www.autonomous.ai/ourblog/a-complete-guide-to-lighting-ergonomics-for-computer-users
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
 _____        _____ 
| _ |       | _ |
 \ V /  __ _  ___ | |_| |
 / _ \ / _` | / _ \\____ |
| |_| || (_| || __/.___/ /
\_____/ \__, | \___|\____/ 
     __/ |       
    |___/       
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟
 ۰۷ تیر ۱۴۰۱

چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟

هنگامی که صحبت از یک محیط کار سبز به میان می‌آید ذهن همه ما ناخودآگاه به سمت استفاده از گل و گیاه در فضای کار یا ایجاد دیوارهای سبز در شرکت سوق می‌یابد. اگرچه این تصویر ذهنی، نادرست نیست اما باید اذعان داشت که کامل هم نیست و راه اندازی یک محیط کاری سبز فارغ از اینکه موضوع فعالیت ما چیست، به ...  ادامه مطلب 
اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟
 ۰۵ تیر ۱۴۰۱

اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک باید عشق به مکان را پرورش دهد ما انسان ها در حال تلاش برای یافتن تعادل میان فناوری، محیط زیست و هیاهوی زندگی شهری هستیم. طراحی بیوفیلیک به ما این فرصت را می‌دهد تا طبیعت را در فضای داخلی خانه و محیط کارمان تجربه کنیم و با آنچه که بخشی از وجود همه ما است ارتباط برقرار کنیم. انسان به طور ...  ادامه مطلب 
چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟
 ۰۱ تیر ۱۴۰۱

چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟

برگزاری جلسات سازمانی یکی از ارکان مهم مدیریتی است که به مدیران و کارمندان این امکان را می‌دهد تا به تبادل اطلاعات بپردازند و از طریق طوفان مغزی و هم افزایی به یک تصمیم منطقی و درست در حل مسائل سازمان برسند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی و شکل‌گیری دهکده جهانی ...  ادامه مطلب 
سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟
 ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

سبزترین مواد در طراحی محیط کار چه می‌توانند باشند؟

نگرش‌ها نسبت به مفهوم پایداری در حال تغییر است و صنعت مبلمان اداری نیز از این تغییر بی‌بهره نیست. امروزه اکثریت سازندگان، مالکان و مدیران فضای کاری متریال و رویکردهای طراحی سازگار با محیط زیست را انتخاب می‌کنند. طبق مفاد کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد ...  ادامه مطلب 
از حواس‌پرتی تا تمرکز
 ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

از حواس‌پرتی تا تمرکز

در سال‌های اخیر، افراد خلاق و برون‌گرا که با دفاتر کاری پلان باز به خوبی کنار آمده اند این شانس را داشته اند که رشد کنند. اما در جامعه فکری ما، توجه به نیازهای درون‌گرایان نیز بسیار اهمیت دارد. برای ایجاد فضاهایی که در آن نیروی کار چند وجهی ا