هر آنچه که باید درباره نورپردازی فضای اداری بدانید

هر آنچه که باید درباره نورپردازی فضای اداری بدانید
تاریخ:
۰۱ اسفند ۱۴۰۰
فضای اداری با نورپردازی عالی
روشنایی فضای کاری تأثیر مستقیمی بر روحیه، سطح انرژی و بهره‌وری تیم شما دارد. نور بسیار کم باعث می‌شود کارمندان شما احساس خستگی و بدخلقی کنند. از سوی دیگر، نور بیش از حد روشن برای چشمان آن‌ها مضر است و می‌تواند عوارضی مانند میگرن یا اختلال در ریتم طبیعی بدن داشته باشد.
نورپردازی عالی برای فضا به کارمندان شما کمک می‌کند هوشیار، خلاق، پرانرژی و در وضعیت ذهنی مناسب بمانند. اما یافتن تعادل بین خیلی کم و خیلی روشن کار ساده‌ای نیست.
در این مقاله، همه عواملی را که باید در مورد روشنایی فضای اداری بدانید به شما می‌گوییم و کمک می‌کنیم تا نوع روشنایی مناسب را برای موقعیت منحصر به فرد خود انتخاب کنید.
متغیرهای بهترین نورپردازی اداری:
 1. استانداردهای روشنایی اداری
اداره خدمات عمومی ایالات متحده (GSA) حداقل استاندارد روشنایی اداری در یک ایستگاه کاری معمولی را 500 لومن در هر مترمربع تعیین کرده است. این بدان معنا است که هر فضای سه و نیم مترمربعی به نور یک لامپ رشته‌ای 35 واتی نیازمند است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید که اکثر لامپ های رومیزی از یک لامپ 60 واتی استفاده می‌کنند که 800 لومن تولید می‌کند.
سایر استانداردهایی توسط GSA تعیین شده است بدین شرح است:
لامپ‌ها و وسایل سقفی فلورسنت بدیهی‌ترین گزینه های پیشنهادی هستند.
چیدمان نور باید میزان روشنایی یکنواختی را برای کل فضای اداری فراهم کند.
منابع نور باید به نحوی تنظیم شوند که سایه‌ها را به حداقل برسند.
 1. نوع لامپ
برای فضاهای باز و بزرگ مانند اکثر محیط‌های اداری، لامپ‌های فلورسنت و LEDها  بهترین گزینه هستند.لامپ‌های فلورسنت رایج‌ترین لامپ‌ها هستند زیرا فناوری قدیمی‌تری دارند، اما لامپ‌های LED نسبت به آن‌ها مزایای متعددی دارند:
 • ارزان‌تر هستند.
 • طول عمر بیشتری دارند.
 • انرژی اضافی مصرف نمی‌کنند.
 • اشعه مادون قرمز ساطع نمی‌کنند.
 • در افراد مستعد باعث میگرن نمی‌شوند.
 • تولید ملاتونین را مهار نمی‌کنند و با الگوهای خواب تداخل ندارند.
 1. رنگ و دما
رنگ و دمای نورپردازی دفتر نیز نقشی حیاتی در سلامت و بهره‌وری دارد.به طور کلی، نورهای گرم برای آرامش و استراحت بهتر هستند، در حالی که نورهای سرد برای بیدار شدن، کار کردن و تمرکز گزینه های مناسبی به شمار می‌آیند.هر دو لامپ فلورسنت و LED نور در طیف آبی و سفید ساطع می‌کنند که آن‌ها را برای روشنایی صبحگاهی ایده‌آل می‌کند. همچنین‌LEDها به شما این امکان را می‌دهند که رنگ و دما را تنظیم کنید تا بتوانید نور ساطع شده را برای تقلید از نور طبیعی تغییر دهید.
 1. روشنایی
روشنایی نیز بر روحیه و سطح انرژی کارمندانی که در یک محیط کار می‌کنند تأثیرگذار است.نور روشن در صبح برای تحریک هوشیاری، فعالیت و خلاقیت بهترین است؛ در حالی که نور کم در بعد از ظهر برای کارهای متمرکز و ثابت پیشنهاد میشود.چراغ های اداری LED مدرن مجهز به ویژگی‌ هستند که به شما امکان می‌دهد روشنایی لامپ‌ها را مطابق با زمان روز تنظیم کنید. آن‌ها از صبح روشن شروع می‌شوند و به تدریج با ادامه روز کم نور می‌شوند.
 
 1.  هزینه
هنگام در نظر گرفتن طراحی روشنایی دفتر کار، هزینه یک فاکتور اصلی است؛ زیرا لامپ‌ها در هر روز بین 14 تا 18 ساعت یا بیشتر کار می کنند.لامپ‌های فلورسنت و LED معمولاً کمترین هزینه را برای کار کردن دارند، اما می‌توانید با نصب حسگرهای حرکتی، تایمرها و دیمرها، هزینه هر نوع لامپ را کاهش دهید تا کنترل بیشتری بر برق مصرفی داشته باشید.
 
 1.  قرار دادن کامپیوتر
متغیر دیگری که باید هنگام تنظیم روشنایی دفتر خود در نظر داشته باشید، محل قرار دادن کامپیوترها است.روشنایی برخی نورها  و حتی موقعیت پنجره می‌تواند حتی بهترین صفحه نمایش کامپیوتر و لپ‌تاپ را به حدی تحت‌تأثیر قرار دهد که کار بر روی آن‌ها غیرممکن شود.پس هنگام جانمایی میزهای اداری حتماً به منابع نور توجه کنید.
در پایان ذکر یک نکته ضروری است: نورپردازی مناسب دفتر یکی از مؤلفه‌های مهم موفقیت کسب و کار شما است؛ اما این تنها راهی نیست که بتوانید بیشترین بهره را از محل کار خانگی یا تیم کاری خود ببرید.
مبلمان اداری، دکور، رنگ، صندلی و حتی نوع چیدمان وسایل در دفتر کار بر نحوه عملکرد شما و تیمتان تأثیر می‌گذارند و تک‌تک این فاکتورها باید مد نظر قرار بگیرند.
 
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب