نکات مهم در استفاده از نور طبیعی

نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
تاریخ:
۲۶ تیر ۱۴۰۰
عوامل محیطی و فیزیکی بسیاری بر بهره‌وری کارمندان در محیط کار تأثیر میگذارد. در این مقاله میخواهیم  راجع به تآثیر نور طبیعی بر محیط کار صحبت می‌کنیم. در معرض نور طبیعی بودن علاوه بر اثر گذاشتن به بهره‌وری کارمندان تأثیرات زیادی به سلامت فیزیکی و روانشناختی کارمندان دارد.
نورپردازی هر محیط طبق شغل‌های مختلف استانداردهای متفاوتی دارد. مثلاً کاربران دائمی کامپیوتر برای جلوگیری از آسیب نور مانیتور به چشمشان بهتر است در محیطی با نورپردازی رنگ گرم و غیر مستقیم باشند.
اغلب بیشتر روز را با نور مصنوعی می‌گذرانیم اگرچه تحقیقات نشان داده است که استفاده از نور طبیعی (از طریق پنجره‌های رو به بیرون) بر سلامت روان و عملکرد کارمندان تأثیر مطلوب میگذارد.
یک گزارش تحقیقاتی در شرکت staples  انگلستان از 10 کشور اروپایی که شامل کشورهای انگلستان ، آلمان، فرانسه، ندرلند، سوئد، نوروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند بود در در اکتبر 2018 گرفته شد که در این گزارش 80% کارمندان اظهار داشتند که نور مناسب در محیط کار برای آنها بسیار حائز اهمیت است. طبق این گزارش از هر 5 نفر 2 نفر مجبور بودند که با نور زیاد به هنگام کار کنار بیایند.
یک سوم افراد هم اظهار داشتند که نور بیشتر باعث عملکرد بهتر آنها می‌شود.
با این حال هنگامی که در زمستان دسترسی به نور خورشید کم می‌شود بسیاری از افراد احساس استرس می‌کنند و دچار اختلال عاطفی فصلی می‌شوند.
طبق این تحقیقات 25% از شرکت کنندگان در این تحقیق از اینکه باید با نور کم در محل کار خود کنار بیایند ناراضی بودند.
در تحقیقی دیگر متوجه شدند که رابطه زیادی بین روشنایی محیط کار و خواب کارمندان وجود دارد در واقع نور کافی برای تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن بسیار مهم است و همچنین به فعالیت و کیفیت زندگی آنها نیز تاًثیر دارد.
در این تحقیق متوجه شدند افرادی که به هنگام فعالیت روزانه از نور طبیعی برخوردار هستند علاوه بر آنکه خواب مفیدتری دارند توانایی آنها هنگام کار نیز بیش از افرادی است که در معرض نور کافی نیستند و سطح شاد بودن نیز در این افراد بالاتر است.
از دیگر تأثیرات نور طبیعی بر افراد کاهش سر درد، استرس و خواب آلودگی است و باعث کاهش بیماری‌هایی از جمله میگرن نیز می‌شود.
 از دیگر تأثیرات فیزیکی نور کم این است که باعث می‌شود تا افراد هنگام انجام کار خود را به جلو خم کنند تا نزدیکتر باشند به میز خود و این کار باعث درد گردن ، کمر و زودتر خسته شدن آنها می‌شود.
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟
 ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

محل کار ترکیبی چیست و چگونه کار می‌کند؟

تحمیل کرونا بر جهان و عواقبی که به دنبال داشت، نشان داد رویاپردازان فناوری که از دهه ۱۹۸۰ در مورد احتمالات کار از راه دور صحبت می‌کردند، اغراق نمی‌کردند. حالا و پس از گذشت ماه‌های بحرانی کرونا، همه ما به یک نتیجه مهم رسیده‌ایم؛ می‌توان از راه دور کار کرد، جلسه برگزار کرد، تیم ساخت ...  ادامه مطلب 
نقش محیط کار در انگیزش کارکنان
 ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نقش محیط کار در انگیزش کارکنان

یک محیط کاری نامطلوب، تأثیر مخربی بر انگیزه، عملکرد و رفاه کارکنان می‌گذارد. فراهم کردن فضای کاری مناسب، می‌تواند کارکنان را به کار بیشتر و بهتر تشویق کند و بهره‌وری را به بهترین سطح برساند؛ زیرا محل کار بر عواملی مانند رفاه کارکنان، عملکرد، همکاری و بهره‌وری اثر ...  ادامه مطلب 
چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟
 ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا داشتن یک محیط کاری خوب، مهم است؟

محیط محل کار، جنبه‌ای از کار است که تعریف دقیق آن دشوار است و به دیدگاه شخصی افراد مربوط می‌شود؛ هر کارمند با توجه به برداشت شخصی خود، تعریفی از یک محیط کاری مناسب و چگونه بودن آن دارد.   چرا مراقبت از محیط کار مهم است؟ مراقبت از محیط کار، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، به شکوفایی ...  ادامه مطلب 
محیط کاری پر استرس چیست؟
 ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

محیط کاری پر استرس چیست؟

داشتن شغل، سلامت عمومی و نگرش کلی نسبت به زندگی را بهبود می‌بخشد. با این حال، بسیاری از افراد در محل‌کار با استرس قابل‌توجهی مواجه می‌شوند که اثرات بدی را بر سلامتی آن‌ها می‌گذارد. مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی در ایالات متحده، استرس شغلی را واکنشی مضر تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به ...  ادامه مطلب 
روانشناسی در محل‌کار
 ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

روانشناسی در محل‌کار

روانشناسی در محل‌کار روانشناسی محل کار به چه معناست؟ "روانشناسی در محل کار" به تمرین اعمال اصولی و شیوه‌های روانشناختی در محیط کار اشاره دارد و هدف آن، شناسایی و حل مشکلات، بهینه سازی محل کار، افزایش رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و بهبود پویایی محیط کار است. اصول روانشناسی محل کار، می‌تواند به ...  ادامه مطلب