نکات مهم در استفاده از نور طبیعی

نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
نکات مهم در استفاده از نور طبیعی
تاریخ:
۲۶ تیر ۱۴۰۰
عوامل محیطی و فیزیکی بسیاری بر بهره‌وری کارمندان در محیط کار تأثیر میگذارد. در این مقاله میخواهیم  راجع به تآثیر نور طبیعی بر محیط کار صحبت می‌کنیم. در معرض نور طبیعی بودن علاوه بر اثر گذاشتن به بهره‌وری کارمندان تأثیرات زیادی به سلامت فیزیکی و روانشناختی کارمندان دارد.
نورپردازی هر محیط طبق شغل‌های مختلف استانداردهای متفاوتی دارد. مثلاً کاربران دائمی کامپیوتر برای جلوگیری از آسیب نور مانیتور به چشمشان بهتر است در محیطی با نورپردازی رنگ گرم و غیر مستقیم باشند.
اغلب بیشتر روز را با نور مصنوعی می‌گذرانیم اگرچه تحقیقات نشان داده است که استفاده از نور طبیعی (از طریق پنجره‌های رو به بیرون) بر سلامت روان و عملکرد کارمندان تأثیر مطلوب میگذارد.
یک گزارش تحقیقاتی در شرکت staples  انگلستان از 10 کشور اروپایی که شامل کشورهای انگلستان ، آلمان، فرانسه، ندرلند، سوئد، نوروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند بود در در اکتبر 2018 گرفته شد که در این گزارش 80% کارمندان اظهار داشتند که نور مناسب در محیط کار برای آنها بسیار حائز اهمیت است. طبق این گزارش از هر 5 نفر 2 نفر مجبور بودند که با نور زیاد به هنگام کار کنار بیایند.
یک سوم افراد هم اظهار داشتند که نور بیشتر باعث عملکرد بهتر آنها می‌شود.
با این حال هنگامی که در زمستان دسترسی به نور خورشید کم می‌شود بسیاری از افراد احساس استرس می‌کنند و دچار اختلال عاطفی فصلی می‌شوند.
طبق این تحقیقات 25% از شرکت کنندگان در این تحقیق از اینکه باید با نور کم در محل کار خود کنار بیایند ناراضی بودند.
در تحقیقی دیگر متوجه شدند که رابطه زیادی بین روشنایی محیط کار و خواب کارمندان وجود دارد در واقع نور کافی برای تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن بسیار مهم است و همچنین به فعالیت و کیفیت زندگی آنها نیز تاًثیر دارد.
در این تحقیق متوجه شدند افرادی که به هنگام فعالیت روزانه از نور طبیعی برخوردار هستند علاوه بر آنکه خواب مفیدتری دارند توانایی آنها هنگام کار نیز بیش از افرادی است که در معرض نور کافی نیستند و سطح شاد بودن نیز در این افراد بالاتر است.
از دیگر تأثیرات نور طبیعی بر افراد کاهش سر درد، استرس و خواب آلودگی است و باعث کاهش بیماری‌هایی از جمله میگرن نیز می‌شود.
 از دیگر تأثیرات فیزیکی نور کم این است که باعث می‌شود تا افراد هنگام انجام کار خود را به جلو خم کنند تا نزدیکتر باشند به میز خود و این کار باعث درد گردن ، کمر و زودتر خسته شدن آنها می‌شود.
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
پنج راه برای افزایش تجربه‌ کارکنانِ یک فضای کار اشتراکی
 ۱۱ تیر ۱۴۰۱

پنج راه برای افزایش تجربه‌ کارکنانِ یک فضای کار اشتراکی

فرقی نمی‌کند شما یک فریلنسر باشید یا یک پیمانکار مستقل؛ این یعنی شما به یک محل کار آرام برای تمرکز نیاز دارید. چنین نگرشی باعث شکل‌گیری فضاهای کار اشتراکی (coworking spaces) شده است، جایی‌که اجتماعی از افراد در عین انجام فعالیت‌های مستقل، ارزش‌هایی را به اشتراک ...  ادامه مطلب 
چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟
 ۰۷ تیر ۱۴۰۱

چگونه یک محیط کار سبز طراحی کنیم؟

هنگامی که صحبت از یک محیط کار سبز به میان می‌آید ذهن همه ما ناخودآگاه به سمت استفاده از گل و گیاه در فضای کار یا ایجاد دیوارهای سبز در شرکت سوق می‌یابد. اگرچه این تصویر ذهنی، نادرست نیست اما باید اذعان داشت که کامل هم نیست و راه اندازی یک محیط کاری سبز فارغ از اینکه موضوع فعالیت ما چیست، به ...  ادامه مطلب 
اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟
 ۰۵ تیر ۱۴۰۱

اصول طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک باید عشق به مکان را پرورش دهد ما انسان ها در حال تلاش برای یافتن تعادل میان فناوری، محیط زیست و هیاهوی زندگی شهری هستیم. طراحی بیوفیلیک به ما این فرصت را می‌دهد تا طبیعت را در فضای داخلی خانه و محیط کارمان تجربه کنیم و با آنچه که بخشی از وجود همه ما است ارتباط برقرار کنیم. انسان به طور ...  ادامه مطلب 
چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟
 ۰۱ تیر ۱۴۰۱

چگونه طراحی یک اتاق کنفرانس استاندارد می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند؟

برگزاری جلسات سازمانی یکی از ارکان مهم مدیریتی است که به مدیران و کارمندان این امکان را می‌دهد تا به تبادل اطلاعات بپردازند و از طریق طوفان مغزی و هم افزایی به یک تصمیم منطقی و درست در حل مسائل سازمان برسند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی و شکل‌گیری دهکده جهانی ...  ادامه مطلب